Školský poriadok
Školský poriadok Základnej školy Tvarožná 104
Čl.1
Základné ustanovenia
Riaditeľ Základnej školy v Tvarožnej, č. 104, vydáva po prerokovaní v pedagogickej rade Vnútorný poriadok školy na základe zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), zákona č. 181/2023 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, zákona č. 182/2023 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony a podľa vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 163/2022 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách v znení vyhlášky č. 518/2010 Z. z. (účinnosť od 30. 5. 2022)
- Vnútorný poriadok školy je súčasťou základných vnútorných dokumentov školy. Jeho cieľovou skupinou sú žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, prípadne ďalší účastníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na organizovaní vyučovacích a mimo vyučovacích aktivít školy.
- Úlohou vnútorného poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom.
3. Dodržiavanie vnútorného poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinní tento vnútorný poriadok dodržiavať
Čl. 2
Organizácia vyučovania
- Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je v každej triede podpísaný triednym učiteľom a riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 8,00 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 5 a 10 minútové, veľká prestávka nasleduje po prvej vyučovacej hodine a trvá 20 minút.
Časové rozdelenie
Dopoludňajšie vyučovanie07,30 – 07,55 hod. príchod do školy
08,00 – 08,45 hod. 1. vyučovacia hodina
09,05 – 09,50 hod. 2. vyučovacia hodina
10,00 – 10,45 hod. 3. vyučovacia hodina
10,50 – 11,35 hod. 4. vyučovacia hodina
11,40 – 12,25 hod. 5. vyučovacia hodina
12,40 – 13,25 hod. 6. vyučovacia hodinaČl. 3
Práva a povinnosti žiakov
Čl. 3/1
Práva žiakov
07,30 – 07,55 hod. príchod do školy
08,00 – 08,45 hod. 1. vyučovacia hodina
09,05 – 09,50 hod. 2. vyučovacia hodina
10,00 – 10,45 hod. 3. vyučovacia hodina
10,50 – 11,35 hod. 4. vyučovacia hodina
11,40 – 12,25 hod. 5. vyučovacia hodina
12,40 – 13,25 hod. 6. vyučovacia hodinaČl. 3/2
Povinnosti žiakov
I . Dochádzka žiakov do školy
1. Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia organizované školou, pravidelne a dochvíľne.
2. Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať pre chorobu, vážnu udalosť v rodine, pre veľmi nepriaznivé počasie a nepredvídané dopravné pomery.
3. Ak žiak chýba na vyučovaní z vopred známych dôvodov, je povinný oznámiť to včas triednemu učiteľovi.
4. Z určitých závažných dôvodov môže zákonný zástupca žiaka požiadať o uvoľnenie z vyučovania - z jednej hodiny uvoľňuje príslušný vyučujúci, z dvoch dní triedny učiteľ, z troch a viac dní riaditeľ školy po predložení žiadosti.
5. Ak žiak ostane doma pre nepredvídanú príčinu, rodičia sú povinní oznámiť triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti do 24 hodín.
6. Každú neúčasť na vyučovaní je rodič povinný žiakovi ospravedlniť hodnoverným dokladom alebo písomným ospravedlnením,. Aj telefonické ospravedlnenie rodičom je nutné najneskôr do 24 hodín doložiť aj písomne. V prípade ospravedlnenia 3 po sebe nasledujúcich dní rodič podá písomnú žiadosť. Riaditeľ školy má právo žiadosti vyhovieť, ale ju i zamietnuť.
7. Účasť na vyučovaní nepovinných predmetov, krúžkov, pre zapísaných žiakov je povinná.
II. Príchod žiakov do školy
1. Žiaci na vyučovanie prichádzajú od 7,30 hod. tak, aby 10 minút pred začatím prvej vyučovacej hodiny boli na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Na popoludňajšiu výchovnú činnosť a záujmovú činnosť prichádzajú žiaci 10 minút pred začiatkom vyučovania (činnosti). Do budovy vstupujú so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa. Po ukončení vyučovania ich vyučujúci odprevadí do jedálne, po obede bezodkladne opustia budovu školy.
2. Budova školy sa ráno uzavrie o 8:00 hod. Žiaci, ktorí prídu po tomto termíne, budú do školskej budovy vpustení dozorkonajúcim učiteľom cez prestávky medzi vyučovacími hodinami.
3. Žiaci, ktorí prídu do školy skôr /okrem žiakov navštevujúcich ŠKD v priestoroch MŠ/, ako je stanovený začiatok vyučovania, nesmú sa zdržiavať v budove školy, ojedinelé prípady rieši na písomnú žiadosť rodiča riaditeľ školy.
4. Žiak si pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv a odoberie sa do svojej triedy.
5. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy sa zdržiavať mimo pedagogického dozoru určeného riaditeľom školy, používať skejty, kolieskové korčule, jazdiť na bicykloch a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch.
III. Správanie sa žiakov na vyučovaní
1. Žiak dochádza na vyučovanie a všetky školské podujatia načas, riadne pripravený, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie. Veci potrebné na hodinu si žiak pripraví cez prestávku, ostatné veci má v aktovke.
2. Žiak má triednym učiteľom určené miesto podľa zasadacieho poriadku, ktoré nesmie v priebehu vyučovania svojvoľne meniť. V odborných učebniach a dielňach určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
3. Po prvom zazvonení je každý žiak na svojom mieste a v tichosti očakáva príchod vyučujúceho.
4. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne, sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
5. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
6. Ak sa žiak na vyučovanie nepripraví, alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny, pričom uvedie dôvod svojej nepripravenosti. Domáce úlohy žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole.
7. Žiak môže opustiť triedu, cvičisko alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa.
8. Žiak udržuje svoje miesto a okolie v čistote a poriadku.
9. Manipulovať s oblokmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
10. Nie je dovolené vykláňať sa z oblokov a vyhadzovať von papiere, odpadky a akékoľvek predmety.
11. Žiak do školy nenosí predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje. Ak vyučujúci takýto predmet zistí, žiakovi ho odoberie a vráti rodičom. Klenoty a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Pri ich odcudzení škola nemusí robiť žiadne opatrenia.
12. Ak žiak zistí stratu vecí, ktorá podlieha poisteniu, oznámi to vyučujúcemu, na ktorého hodine stratu zistil. Ten sprostredkuje spísanie záznamu o strate u riaditeľa školy, ktorý vykoná ďalšie opatrenia.
13. Nosenie mobilných telefónov do školy je len ne vlastnú zodpovednosť, mobil musí byť počas vyučovacej hodiny vypnutý a odložený. Výnimky sú povolené len z vážnych zdravotných alebo rodinných dôvodov po odsúhlasení riaditeľom školy.
14. Žiakom sa zakazuje: sadať na parapetné dosky, nosiť v budove nebezpečnú obuv, opúšťať počas vyučovania školskú budovu, dlho sa zdržiavať na WC, behať a ohrozovať spolužiakov, fajčiť a používať alkohol a narkotiká, hrať o peniaze, kĺzať sa po chodbách, spúšťať sa a nakláňať sa nad zábradlím.
15. Keď do triedy vstúpi dospelá osoba, žiaci sa pozdravia vstaním a sadnú si na pokyn učiteľa. Pri jej odchode z triedy taktiež pozdravia vstaním. Na hodinách telesnej výchovy, pracovného vyučovania, výtvarnej výchovy a počas písania kontrolných prác sa žiaci nezdravia, tiež počas kontrolných dní riaditeľa školy.
16. Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci výlučne vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa. Ak triedny učiteľ nie je prítomný, písomnosti a potvrdenia si vybavujú prostredníctvom riaditeľa školy resp. ním poverenej osoby.
17. Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku dodržiavajú pokyny vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržiavajú určené termíny miesta a času sústredenia.
18. Na škole sa stanovujú tieto opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog :
- vstup do budovy cudzím osobám sa zakazuje. Je možný so súhlasom vedenia školy iba po predchádzajúcom telefonickom alebo osobnom dohovore,
- učitelia, pracovníci školy sú povinní sledovať podozrivé správanie žiakov, či nešíria drogy alebo iné omamné látky,
- v prípade podozrenia na šírenie situáciu v úzkej spolupráci s vedením školy riešia,
- ak niektorý žiak je pod vplyvom omamných látok v spolupráci s vedením školy kontaktujú zákonného zástupcu žiaka.
19. Žiakom sa prikazuje:
- zúčastňovať sa školení a poučení uskutočňovaných školou,
- dodržiavať predpisy a pokyny BOZP, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení,
- oznamovať triednemu učiteľovi všetky poruchy a nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť,
- používať predpísané ochranné pracovné prostriedky.
IV. Správanie sa žiakov cez prestávky - prechod do učební
1. Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach, pripravujú sa na nasledujúcu hodinu. Dvere do triedy majú zavreté. Žiakom nie je dovolené prejsť do inej triedy za účelom požičania pomôcok.
1. Po tretej vyučovacej hodine sa žiaci zdržiavajú v triedach, alebo podľa pokynov dozorkonajúceho učiteľa.
4. Papiere a rôzne odpadky odhadzujú žiaci do košov, je zakázané rozhadzovať odpadky po chodbách, záchodoch, hádzať do záchodových mís, pisoárov a umývadiel.
5. Presun žiakov z triedy do triedy, do odbornej učebne (telocvične, dielne) zabezpečujú žiaci pod dozorom dozorkonajúcich učiteľov dve minúty pred začiatkom vyučovacej hodiny.
6. Presun žiaka na krúžky je samostatný v zodpovednosti vedúcich krúžkov. Na záujmový útvar žiaci čakajú na vyučujúceho na školskom dvore, resp. na vopred dohodnutom mieste.
V. Odchod žiakov zo školy
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, očistí si svoje pracovné miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
2. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu. Žiaci sa na chodbe zoradia a pod vedením učiteľa odídu do jedálne.
3. Žiak je po skončení vyučovania povinný neodkladne opustiť školský areál. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.
4. Za žiakov navštevujúcich ŠKD preberá plnú zodpovednosť vychovávateľka, ktorá si žiakov preberie po poslednej vyučovacej hodine od vyučujúceho. Odovzdaním končí zodpovednosť učiteľky za žiaka.
VI. Starostlivosť o školské zariadenia, školské potreby, o prostredie učební, chodieb a školského dvora
1. Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie. Akékoľvek poškodenie z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je rodič žiaka povinný v plnej miere uhradiť. Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.
2. Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, musí poškodenie uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú.
3. Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, kde končí školský rok.
4. Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventáru triedy.
5. Poškodenie majetku v správe školy rieši triedny učiteľ so zákonným zástupcom, ktorý je povinný škodu nahradiť.
VII. Starostlivosť o zovňajšok
- Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Zovňajšok žiaka, jeho oblečenie a účes nesmú pôsobiť vyzývavo. Zakázaná je úprava zovňajšku propagujúca či pripomínajúca hnutia a skupiny porušujúce práva a osobnú slobodu jednotlivca, propagujúce rasizmus, fašizmus, násilie či iné antisociálne javy. Zakazujú sa vyzývavé účesy a iná nevhodná úprava vlasov. Zakazuje sa líčenie a lakovanie nechtov. Odev dievčat nesmie byť vyzývavý, brucho a chrbát musia byť dostatočne zakryté, aby nedošlo k prípadným zdravotným problémom, obuv dievčat musí byť zdravotne nezávadná a vhodná na vyučovanie. Na hodiny výtvarnej výchovy, pracovnej výchovy a telesnej výchovy si nosí vhodný pracovný a športový úbor.
VIII. Styk žiaka s vedením školy, triednym a ostatnými učiteľmi
1. Styk rodičov žiaka s riaditeľstvom školy a s učiteľmi je možný iba po skončení vyučovania. Vo výnimočných prípadoch po predchádzajúcej dohode cez prestávky alebo na pozvanie učiteľom v určený čas.
2. Do telocvične, počítačovej učebne a odborných učební môžu žiaci vstupovať iba v sprievode vyučujúceho !!!
Čl. 3/3
Práva a povinnosti týždenníka
- Pred vyučovaním a počas prestávok sa stará o čistotu tabule, zodpovedá za kriedu a špongiu.
- Ak do piatich minút nepríde do triedy vyučujúci, jeho povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.
- Má právo upozorniť vyučujúceho na chýbajúci zápis v triednej knihe.
- Pri odchode z triedy má zodpovednosť za čistotu v triede, za zatvorenie veľkých okien.
- Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu v čistote. V prípade nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe na podlahe a znečistenia podobného typu triedny učiteľ raz mesačne zabezpečí jeho odstránenie žiakmi triedy.
Čl. 3/4
Oslovenie, pozdravy, komunikácia
Žiak:
- Oslovuje všetkých pracovníkov titulom pán - pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého pracovníka školy.
- Správa sa k spolužiakom priateľsky, oslovuje ich krstným menom.
- Nepoužíva vulgárne výrazy a nebije sa.
- Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie a fyzické ubližovanie spolužiakovi sa považuje za šikanovanie.
- Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie VPŠ.
Čl. 3/5
Starostlivosť o zdravie
1. Žiak hlási vyučujúcemu akékoľvek poranenie, ktoré utrpel počas vyučovania alebo počas akejkoľvek školskej akcie.
2. V prípade, že má žiak zdravotné problémy už doma, neprichádza do školy, ostáva doma a navštívi lekára. Zákonný zástupca informuje školu a triedneho učiteľa.
3. Ak žiak ochorie alebo sa zdržuje v prítomnosti osôb, ktoré ochoreli na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť ihneď zákonný zástupca riaditeľke školy.
4. V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu.
5. Žiak je povinný mať v škole hygienické vrecko obsahujúce mydlo, uterák, vreckovky a toaletný papier.
6. Je prísne zakázané nakláňať sa cez zábradlie schodišťa, vykláňať sa z okien, sedieť na okenných parapetách, posedávať na dlážkach chodieb a tried, manipulovať s radiátormi, vypínačmi, zásuvkami, oknami.
7. Je prísne zakázané nosiť do školy, prechovávať, používať alebo rozširovať drogy, cigarety, alkohol a iné omamné alebo psychotropné látky ako i predmety ohrozujúce zdravie.
8. Zdravie môže ohroziť aj nebezpečné a hrubé správanie sa voči spolužiakom a dospelým osobám.
Preto používanie vulgarizmov, urážanie, vysmievanie, ponižovanie a akékoľvek iné psychické a fyzické formy teroru a šikanovania budú považované za veľmi vážne porušenie školského poriadku.
9. Priestupky z bodov 7. a 8. patria medzi trestné činy, a preto budú riešené v spolupráci s políciou.
10. Pri akomkoľvek zistení činností z bodov 7. a 8. je žiak povinný ohlásiť túto skutočnosť učiteľovi alebo vedeniu školy.
Žiakom sa prikazuje:
- zúčastňovať sa školení a poučení uskutočňovaných školou,
- dodržiavať predpisy a pokyny BOZP, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení,
- oznamovať triednemu učiteľovi všetky poruchy a nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť,
- používať predpísané ochranné pracovné prostriedky.
Čl. 3/6
Správanie sa v záujmových krúžkoch, na výletoch, exkurziách, športových a kultúrnych akciách a súťažiach a ostatných mimoškolských aktivitách organizovaných školou, alebo tých, na ktorých sa škola zúčastňuje
1. Na mimoškolských aktivitách sa zúčastňuje žiak, len ak má o ne záujem. Povinná celoročná účasť je len v krúžkoch do ktorých sa žiak prihlásil dobrovoľne.
2. Na mimoškolských aktivitách sa môžu zúčastňovať len žiaci, u ktorých je záruka disciplinovaného správania sa a bezpodmienečného dodržiavania pokynov učiteľa. Preto učiteľ alebo vedúci záujmového krúžku si žiakov, s ktorými bude absolvovať akcie, vyberá.
3. Akákoľvek akcia mimo školy je organizačne náročná a vytvára zvýšené nebezpečenstvo zdravotného ohrozenia žiaka. Preto je nevyhnutné dodržiavať každý príkaz vyučujúceho.
4. Pre všetky mimoškolské aktivity platia rovnaké ustanovenia školského poriadku.
Čl. 3/7
Správanie sa žiakov mimo školy
1. Za správanie sa žiakov mimo školy zodpovedá zákonný zástupca žiaka.
2. Akékoľvek porušenie zákona, narušenie medziľudských vzťahov, konfliktov vyplývajúcich z problémov zo školy je žiak povinný hlásiť učiteľovi alebo vedeniu školy.
3.Aj na verejnosti žiak reprezentuje školu, preto je povinný správať sa slušne nielen k zamestnancom školy.
4. K dospelým osobám, k spolužiakom a všetkým ostatným ľuďom a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušovali zásady slušnosti, zachovávali úctu k starším spoluobčanom a neporušovali mravné normy spoločnosti a spoločenskej etikety.
5.Žiak má právo požiadať pedagogického pracovníka o pomoc aj pri riešení svojich problémov mimo školy, informovať ho o možných prekážkach svojej prípravy na vyučovanie alebo o problémoch, ktoré ohrozujú zdravý vývin jeho osobnosti.
Čl. 3/8
Starostlivosť o školské zariadenia, školské potreby, o prostredie učební, chodieb a školského dvora
1. Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie. Akékoľvek poškodenie z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je rodič žiaka povinný v plnej miere uhradiť. Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.
2. Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, musí poškodenie uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú.
3. Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, kde končí školský rok.
4. Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventáru triedy.
5. Poškodenie majetku v správe školy rieši triedny učiteľ so zákonným zástupcom, ktorý je povinný škodu nahradiť.
Čl. 4
Práva a odporúčania pre rodičov
Práva rodičov Práva rodičov
- poznať zameranie školy
- byť informovaný o prospechu a správaní svojho dieťaťa
- zúčastňovať sa na činnosti školy
- požiadať učiteľa o konzultácie
- požiadať o odbornú radu vo výchove a vzdelávaní
- pri pochybnostiach požiadať o komisionálne preskúšanie z vyučovacieho predmetu
- podávať návrhy na zlepšenie práce školy
- požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania
- spolupracovať s radou rodičov a radou školy
Odporúčania pre rodičov
- Rodič má právo zúčastňovať sa triednych aktívov.
- Rodič by mal informovať učiteľa o závažných zdravotných a iných problémoch dieťaťa, ktoré by triedny učiteľ mal poznať.
- Rodič by mal pravidelne kontrolovať žiacku knižku alebo zápisníček svojho dieťaťa.
- Rodič by nemal rušiť vyučovací proces.
- Rodič by mal každú neprítomnosť svojho dieťaťa bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi.
- Rodič je povinný neúčasť dieťaťa na vyučovaní ospravedlniť ihneď písomne, najneskôr do troch dní po nástupe na vyučovanie.
- Rodič by nemal povoliť svojmu dieťaťu prinášať veci, ktoré nesúvisia s vyučovacím alebo výchovným procesom v škole.
- Rodič by nemal povoliť svojmu dieťaťu nosiť veci, ktoré by ohrozovali zdravie a bezpečnosť žiakov školy.
Základné práva a povinnosti rodičov v rámci spolupráce rodiny a školy
-
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno- vzdelávacie potreby,
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil alebo zavinil porušením školského poriadku,
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa Školského zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom,
- oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti jeho dieťaťa. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach,
- kontrolovať dodržiavanie hygieny žiaka a taktiež pravidelne kontrolovať zdravotný stav dieťaťa - i výskyt vší. V prípade zistenia ich výskytu počas vyučovania je rodič povinný zobrať žiaka zo školy a zistené nedostatky odstrániť. Návrat žiaka do školy je možný až s písomným potvrdením lekára o hygienickej spôsobilosti,
- bezodkladne oznámiť vedeniu školy, ak žiak ochorie alebo sa zdržuje v prítomnosti osôb, ktoré majú infekčnú chorobu,
- neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka podľa 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá najviac sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; ak neprítomnosť takého dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť z dôvodu ochorenia bez lekárskeho potvrdenia aj v trvaní viac dní ako podľa druhej vety alebo tretej vety; počet dní určí ministerstvo školstva povinnosťou rodiča je doručiť škole ospravedlnenky najneskôr v deň opätovného nástupu dieťaťa po absencii.
- Rodič nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
- Rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a vyrušovať učiteľa na vyučovacej hodine, pokiaľ tak nebude prípadne vopred dohodnuté a povolené riaditeľom školy, alebo jeho zástupcom.
- Rodič má plnú zodpovednosť za svoje dieťa v čase mimo vyučovania.
Spolupráca školy a rodiny
1. Škola priebežne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka /ŽK/. Do ŽK sa vpisujú iba dôležité oznamy.
2. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly. Forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná.
3. Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší spôsob styku s rodičmi - napr. rozhovor po triednej schôdzke, list rodičom, pozvanie rodičov do školy, návšteva v rodine.
4. Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred stanovenou komisiou.
Čl. 5
Školská jedáleň
I. Stravovanie v školskej jedálni pri MŠ Tvarožná
1. Žiaci sú povinní zaplatiť stravné lístky do konca predchádzajúceho mesiaca. V prípade, že niekto nezaplatí včas, nemá nárok na obed.
2. Správanie žiakov v školskej jedálni usmerňuje vnútorný poriadok školskej jedálne a dozorkonajúci učiteľ.
3. V prípade nevhodného správania sa žiaka v školskej jedálni, môže byť tento zo školskej jedálne vykázaný do priestorov chodby a odstravovaný ako posledný, resp. podľa rozhodnutia dozorkonajúceho učiteľa.
4. V ŠJ je zakázané zdržiavať sa žiakom, ktorí sa nestravujú. Výnimku povoľuje dozorkonajúci učiteľ.
Čl. 6
Triedna samospráva žiakov
1. Žiacky kolektív triedy so súhlasom triedneho učiteľa môže zvoliť žiacku samosprávu, ktorú tvoria predseda a ďalší členovia (podľa odporúčania triedneho učiteľa). Predseda zastupuje triedu, dbá o poriadok, správanie spolužiakov a o inventár triedy, predkladá požiadavky triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim. Povinnosti ďalších členov určuje triedny učiteľ. Triedna žiacka samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.
2. Týždenníkov určuje triedny učiteľ, sú dvaja a zapisuje ich do triednej knihy. Ich povinnosti sú najmä:
- pred vyučovaním utrú tabuľu, pripravia kriedu a ostatné potreby,
- na každej vyučovacej hodine na požiadanie vyučujúceho hlásia neprítomných,
- oznámia po 5 minútach riaditeľovi školy alebo zástupkyni riaditeľa školy neprítomnosť učiteľa na vyučovacej hodine,
- cez prestávky vetrajú triedu,
- cez veľkú prestávku vyvetrajú dôkladne celú triedu, umyjú tabuľu vlhkou hubou, vyprášia handru, polejú kvety a vykonávajú ďalšiu činnosť podľa pokynov triedneho učiteľa,
- po skončení vyučovania utrú tabuľu, uložia pomôcky, zatvoria obloky, prekontrolujú uzáver vody,
- dbajú o estetické prostredie triedy, vrátane starostlivosti o kvety.
Čl. 7
Výchovné opatrenia
1. Výchovné opatrenia sa udeľujú podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ.
2. Žiak má povinnosť predložiť na vyzvanie učiteľa žiacku knižku, ktorú má počas vyučovacej hodiny pripravenú na lavici.
3. Žiak, ktorý nepredloží ŽK (o čom vyučujúci urobil záznam do triednej dokumentácie) bude za polrok :
- napomenutý triednym učiteľom 3 – 6 - krát
- pokarhaný triednym učiteľom 7 – 10 – krát
- pokarhaný riaditeľom školy 11 – 15 – krát
- zhoršená známka zo správania 2 stupňa 16 – krát a viac
4. Ak žiak žiacku knižku nepredloží z akéhokoľvek dôvodu, je povinný v nasledujúci deň predložiť bez vyzvania ŽK učiteľovi k zápisu známky, prípadne poznámky. Nerešpektovanie sa považuje za porušenie školského poriadku.
5. Triedny učiteľ 1x za mesiac vykoná kontrolu ŽK - dopíše známky a poznámky podľa KZ, skontroluje podpísanie ŽK rodičmi. V prípade dlhodobého nezáujmu zo strany rodičov, ktoré sa prejavuje nepodpisovaním ŽK, ich predvolá do školy.
6. Za neospravedlnené hodiny :
- do 2 hodín- napomenutie od triedneho učiteľa,
- 5 - 15 hodiny - pokarhanie od triedneho učiteľa, oznámenie rodičom o zanedbávaní školskej dochádzky,
- 15 - 60 hodín alebo opakovaná neospravedlnená neprítomnosť na vyučovaní - pokarhanie riaditeľom školy, predvolanie rodičov na pohovor,
- od 60 hodín - 2 zo správania,
- nad 60 hodín - 3 zo správania,
ak v konkrétnom prípade pedagogická rada nerozhodne inak.
Pri počte nad 15 neospr. hodín /v jednom mesiaci/ upovedomí triedny učiteľ spolu s vedením školy príslušné štátne a samosprávne orgány a inštitúcie k šetreniu.
7. Ospravedlnenia od rodičov - možno do 25 hodín v školskom roku. Ostatné hodiny musí ospravedlniť lekár, inak sú hodiny neospravedlnené.
- za neskorý príchod na vyučovanie, ak čas prevýši 15 minút, hodina sa počíta ako neospravedlnená (môže byť ospravedlnená rodičmi, ak žiak ešte nedosiahol počet 25 rodičmi ospravedlnených hodín v školskom roku)
8. Zápisy v klasifikačnom zázname: 1-3 – napomenutie triednym učiteľom
4-6 – pokarhanie triednym učiteľom
7-9 – pokarhanie riaditeľom školy
10-11 – zhoršená známka zo správania 2. stupňa
12-13 – zhoršená známka zo správania 3. stupňa
nad 13 – zhoršená známka zo správania 4. stupňa
9. Okamžité riaditeľské pokarhanie dostane žiak za:
- úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka, šikanovanie spolužiaka, vulgárne vyjadrovanie, úmyselné poškodenie majetku školy, krádež vecí, fajčenie, pitie alkoholu a užívanie narkotík mimo priestorov školy ako aj v priestoroch školy, použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine, alebo iný dôvod určený ped. radou.
10. Návrh na zníženú známku zo správania:
- úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka, šikanovanie spolužiaka, vulgárne vyjadrovanie, úmyselné poškodenie majetku školy, krádež vecí, fajčenie, pitie alkoholu a užívanie narkotík v priestoroch školy.
Čl.8
Pochvaly a iné ocenenia
Pochvala triednym učiteľom – udeľuje sa pred kolektívom triedy:
- za prospech – priemer do 1,0 (platí len pre 2. stupeň) – na konci školského roka, za celý školský rok
- za výbornú dochádzku do školy – 0 - 10 vymeškaných hodín,
- za reprezentáciu školy a účasť na súťažiach
- za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností,
- za dlhodobú aktívnu prácu na vyučovaní,
- za nezištnú pomoc, príkladný čin, pomoc spolužiakom,
Pochvala triednym učiteľom sa udeľuje bezprostredne po splnení podmienky a zapi-
suje sa do klasifikačného záznamu.
Pochvala riaditeľom školy – udeľuje sa pred všetkými žiakmi školy:
- za výborný prospech počas celého štúdia na základnej škole (udeľuje sa v 9.
ročníku) – priemer 1,0,
- za úspešnú reprezentáciu školy (umiestnenie na 1. – 3. mieste na regionálnom
kole a vyššie, úspešný riešiteľ na celoslovenskom kole) – za umiestnenie na sú-
ťažiach odmeňuje žiakov na konci školského roka finančnou odmenou,
- príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou,
- za dlhodobú tvorivú činnosť v celoškolskom meradle zameranú na prezentáciu
školy na verejnosti.
Návrh na udelenie pochvaly riaditeľom školy sa prerokuje v pedagogickej rade. Po-
chvala riaditeľom školy sa zapisuje do katalógového listu žiaka a písomne sa infor-
muje zákonný zástupca.
Čl. 9
Vnútorný poriadok školského pozemku
1. K odchodu na školský pozemok čakajú žiaci vyučujúceho vo svojej triede /pokiaľ nemajú určené inak/ prezlečení do pracovného odevu. Pracovnú obuv si prezúvajú na školskom dvore, alebo priamo na pozemku.
2. Na pozemok odchádzajú žiaci v dvojiciach a usporiadane pod vedením vyučujúceho. Otváranie a zatváranie dverí do náraďovne robí zásadne príslušný vyučujúci, alebo ním poverený žiak.
3. Vstup na pozemok je žiakom povolený iba v sprievode vyučujúceho.
4. Potrebné pracovné nástroje vydáva žiakom zásadne vyučujúci. Bez vedomia vyučujúceho nemajú žiaci prístup do náraďovne.
5. Pri prenášaní náradie nesú v jednej ruke a ostrím dopredu. Pri práci žiaci používajú iba tie pracovné nástroje, ktoré sú potrebné k pridelenej práci, zaobchádzajú s nimi šetrne, prípadné poškodenie ihneď hlásia vyučujúcemu.
6. Žiaci ostávajú pri práci na určenom mieste, nástroje si nevymieňajú, nehádžu po sebe výpestkami alebo hlinou a dbajú na pokyny vyučujúceho, aby nedošlo k úrazu, alebo k poškodeniu náradia. Pridelené nástroje odovzdávajú žiaci vyučujúcemu k uskladneniu čisté. Po skončení práce prezrú žiaci hriadku a jej okolie, aby nezabudli na hriadke použité nástroje.
7. Úmyselné poškodenie pracovného nástroja musí príslušný žiak nahradiť novým, alebo zabezpečiť jeho opravu. Zo školského pozemku neodnášajú žiaci žiaden materiál a nástroje.
8. Počas prestávky medzi dvoma hodinami žiaci odkladajú zverené náradie na také miesto, kde nemôže dôjsť k úrazu.
9. Vyučujúci počas vyučovacej hodiny z pracoviska, kde žiaci vykonávajú činnosť, sa nesmie v žiadnom prípade vzdialiť a nechať žiakov bez dozoru.
10. K osobnej hygiene používajú žiaci vlastný uterák a mydlo /hygienické vrecúško/.päť iba v sprievode vyučujúceho.
Čl. 10
Vnútorný poriadok odbornej učebne
1. Žiaci prichádzajú do učebne organizovane pod vedením učiteľa.
2. V učebni žiaci sedia na svojich miestach, bez dovolenia učiteľa nemenia zasadací poriadok.
3. Každý žiak je povinný šetrne zaobchádzať so zariadením učebne.
4. Žiakom sa zakazuje:
a/ manipulovať s didaktickou technikou bez dovolenia vyučujúceho.
b/ dotýkať sa vystavených predmetov - suvenírov, kníh, násteniek a pod.
c/ žiak je povinný vziať si so sebou do učebne učebnicu, zošit, slovník a žiacku knižku.
5. Pred odchodom z učebne učiteľ dbá na to, aby si každý žiak upratal miesto, zasunul stoličku.
6. Službukonajúci žiak zotrie tabuľu a pomôže učiteľovi s pomôckami.
7. Učebňu žiaci opúšťajú organizovane pod vedením vyučujúceho.
8. Učiteľ je povinný učebňu po každej vyučovacej hodine uzamknúť.
9. Za učebňu a jej výzdobu je zodpovedný vyučujúci.
Čl. 11
Vnútorný poriadok pre telocvičňu
1. Na hodinu telesnej výchovy čakajú žiaci vyučujúceho vo svojej triede, prípadne na vopred určenom mieste v budove školy alebo pred ňou, nastúpení v dvojstupe.
2. Do priestorov telocvične odchádzajú žiaci disciplinovane pod vedením vyučujúceho.
3. Otváranie a zatváranie dverí do telocvične robí príslušný vyučujúci. Vyučujúci počas vyučovacej hodiny z priestorov telocvične, ihriska, kde žiaci vykonávajú telovýchovnú činnosť, sa nesmie v žiadnom prípade vzdialiť a nechať žiakov bez dozoru.
4. Vstup do telocvične je zásadne povolený iba v sprievode vyučujúceho v predpísanom úbore. Zabudnutie úboru rieši učiteľ napomenutím, písomným upozornením rodičom do ŽK, písomným zápisom do triednej dokumentácie, pokarhaním triednym učiteľom, pokarhaním riaditeľa školy.
5. Potrebné telocvičné náradie vydáva príslušný vyučujúci. Bez vedomia vyučujúceho nemajú žiaci prístup do náraďovne Tv.
6. Pri telovýchovnom procese používajú žiaci iba tie telovýchovné náčinia, ktoré sú potrebné k danej činnosti, zaobchádzajú s nimi opatrne, prípadné poškodenie oznámia ihneď vyučujúcemu.
7. Žiaci pri telovýchovnom procese majú určené svoje stanovište, ktoré nemôžu bez povolenia vyučujúceho opustiť. Nesmú vyliezať na iné náradie, s ktorými nesúvisí ich činnosť, aby neprišlo k úrazu.
8. Žiaci sú oboznámení s pomocou a záchranou pri jednotlivých prvkoch a musia ich bezpodmienečne robiť.
9. Úmyselné poškodenie telovýchovného náradia a náčinia musí žiak nahradiť.
10.Všetky presuny na cvičisku robia žiaci pod vedením vyučujúceho pri dodržiavaní bezpečnostných predpisov.
11.Telovýchovné náčinie odovzdávajú určení žiaci vyučujúcemu.
12.K osobnej hygiene využívajú žiaci svoj uterák a mydlo /hygienické vrecko/.
13.Pri odchode z telocvične vyučujúci uzavrie telocvičňu.
14.Žiaci odchádzajú z telocvične opäť pod vedením príslušného vyučujúceho.
15.Oslobodení žiaci z hodiny Tv majú o tom potvrdenie od príslušného pediatra, rozhodnutie riaditeľa školy, na telovýchovnom procese sa tiež zúčastňujú.
16.Žiak, ktorý z rôznych dôvodov na hodine Tv nemôže cvičiť, predloží vyučujúcemu písomné potvrdenie /zápis v ŽK/ od príslušného lekára, prípadne rodiča, so zdôvodnením.
Čl. 12
Vnútorný poriadok pre školskú jedáleň
1. Do školskej jedálne prichádzajú žiaci po ukončení vyučovania, zo ŠKD v sprievode vychovávateľky pokojne, disciplinovane a usporiadane.
2. Žiaci, ktorí prichádzajú do jedálne si umyjú ruky. Čakajú v rade, nepredbiehajú sa a zachovávajú ticho. Rešpektujú dozorkonajúcich učiteľov.
3. Žiaci po vstupe do jedálne si zoberú tanier, príbor. Pomaly zaujmú voľné miesta za stolmi podľa určenia dozorkonajúceho učiteľa, sadnú si a po podaní polievky obedujú. Použitý tanier odnesú pomaly k určenému okienku. Pre druhé jedlo idú po rozhodnutí dozorkonajúceho učiteľa. Žiak za stolom sa nerozpráva, na stoličke sa nehojdá, zje celý obed.
4. Po naobedovaní žiak ihneď vstane, zasunie stoličku a odnáša použitý tanier a príbor na miesto určenia.
5. Zo školskej jedálne odchádza východom a nezdržuje sa v jedálni.
6. Žiaci, ktorí nebudú dodržiavať v jedálni tento školský poriadok, podľa rozhodnutia dozoru môžu byť z jedálne vykázaní a naobedovať sa budú môcť ako poslední. Ak včas nezaplatia stravné, budú zo stravovania vylúčení.
7. Pedagogický dozor v ŠJ vykonávajú učitelia. Dbajú na dodržiavanie tohto poriadku všetkými stravníkmi.
Čl. 13
Školský klub detí
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe zápisného lístka vyplneného rodičmi a po uhradení stanoveného poplatku (2 eurá mesačne za jedného žiaka).
2. Činnosť ŠKD sa riadi rozvrhom pracovnej činnosti vychovávateľky školského klubu
3. Ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas, ako je uvedený na zápisnom lístku, musia to rodičia oznámiť vychovávateľke písomne na osobitnom lístočku, alebo poslať po žiaka osobu, ktorá má písomné poverenie od rodičov.
4. Prevádzka ŠKD je zabezpečená, ak je záväzne prihlásených min.12 žiakov.
Čl. 14
Diskriminácia a postupy
Triedni učitelia majú vo svojich plánoch triednických hodín zahrnutú problematiku diskriminácie, šikanovania a boja proti násiliu. Škola spolupracuje aj s CPPPaP v Kežmarku a v prípade zistenia výskytu diskriminácie postupuje podľa nasledovne:
1) Pohovor s postihnutým žiakom – zabezpečí triedny učiteľ.
2) Pohovor so žiakom prejavujúcim diskrimináciu (násilie) voči spolužiakovi – triedny učiteľ
3) V prípade potreby kontaktuje škola CPPPaP v Kežmarku, v spolupráci s ktorou zabezpečuje stretnutia so psychológom.
4) Škola spolupracuje aj s CPPPaP v Kežmarku a v prípade zistenia výskytu diskriminácie postupuje podľa nasledovných krokov:
5) Pohovor so žiakom prejavujúcim diskrimináciu (násilie) voči spolužiakovi – zabezpečí riaditeľ školy.
6) V prípade potreby kontaktuje škola CPPPaP v Kežmarku, v spolupráci s ktorou zabezpečuje stretnutia so psychológom.Čl. 15
Šikanovanie a postupy
Znaky a prejavy šikanovania:
- úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému
- agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov
- opakované útoky
- nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou
- fyzické útoky, urážlivé prezývky
- nadávky, posmech
- tvrdé príkazy vykonať určitú vec proti svojej vôliPostup pri riešení šikanovania:
1. Zaistenie ochrany obetiam.
2. Rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou a agresormi.
3. Nájdenie vhodných svedkov. Nikdy nekonfrontovať obete a agresorov! Zabránenie agresorom krivo vypovedať, izolovanie, neumožnenie dohody na spoločnej výpovedi.
4. Kontaktovanie zákonných zástupcov – škola predvolá rodičov obete i agresorov na pohovor s riaditeľom školy v prítomnosti koordinátora prevencie, z ktorého sa vyhotoví zápis.
5. Kontaktovanie CPPPaP alebo diagnostického centra.
6. Poskytnutie podpory obeti.
7. Udelenie agresorovi opatrenia vo výchove podľa závažnosti konkrétneho prípadu, minimálne však pokarhanie riaditeľom školy.
9. Nahlásenie závažnejšieho prípadu ÚPSVaR a políciiČl. 16
Drogy, drogová prevencia a postupy
V priestoroch školy je zakázané prechovávanie omamnej látky, psychotropnej látky, jedu alebo prekurzoru. Žiak, ktorý poruší VŠP v tomto bode, alebo žiak, ktorý bude zvádzať iného žiaka na zneužívanie akejkoľvek návykovej látky (vrátane cigariet, alkoholu), sa zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, rodič) a bude nahlásený na polícii v príslušnom obvode a na sociálne oddelenie okresného úradu.
Triedni učitelia sú povinní zaradiť do plánu triednických hodín problematiku drog a drogových závislostí. Učitelia sú povinní priebežne monitorovať zmeny v správaní žiaka a v prípade oprávneného podozrenia prechovávania, distribúcie alebo užívania alkoholu a drog bezodkladne privolajú rodičov (zákonných zástupcov) žiaka. V prípade podozrenia na užitie akejkoľvek návykovej látky v záujme ochrany zdravia, života a integrity žiaka škola bude postupovať následovne:
- pohovor žiaka s triednym učiteľom, školským koordinátorom, výchovnou poradkyňou a riaditeľom školy,
- predvolanie rodičov do školy,
- podrobenie sa dychovej skúške (pri podozrení na užitie alkoholu) alebo laboratórnemu testu (v prípade podozrenia na užitie drogy),
- v prípade odmietnutia vyšetrenia a spolupráce v zmysle predchádzajúcich bodov škola bude podozrenie na užitie, prechovávanie a distribúciu drog považovať za opodstatnené a bude postupovať v zmysle školského
poriadku,
- v prípade pozitívneho výsledku škola odporučí rodičom (zákonným zá-stupcom) žiaka spoluprácu s odbornými pracoviskami na drogovú problematiku a bude postupovať v zmysle školského poriadku – hrubé poru-
šenie školského poriadku,
- v prípade podozrenia na dílerstvo, škola okamžite informuje políciu,
Čl. 17
Záverečné ustanovenia
1. Zmeny a doplnky vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade, pracovných poradách, po pripomienkovaní v Rade rodičov.
2. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť s „Vnútorným poriadkom školy“ žiakov triedy /je potrebné viesť evidenciu s podpisom žiakov/, ako aj ich rodičov.
3. Vnútorný poriadok školy nadobúda účinnosť dňom 1.januára 2023.
V Tvarožnej dňa 1.1.2023 Mgr. Lucia Ullrich
riaditeľka školy